סוגיות מוסריות בעידן המודרני

בעשור האחרון גובר העניין הציבורי בנושא המוסר ברחבי העולם האקדמי ומחוצה לו, כאשר שאלות על מה גורם לבני אדם להפוך למוסריים יותר או פחות נחקרות ממגוון כיוונים. אך בעוד שהמחקר האקדמי בתחום המוסר מעניין חוקרים ממגוון רחב של תחומים – החל מפסיכולוגיה ומנהל עסקים ועד רפואה ומשפטים – רוב מהמחקר ממוקד בתוך דיסציפלינות ספציפיות ולא בוחן את סוגיית המוסר מנקודת מבט רחבה יותר. כך, רק לעתים רחוקות ניתן למצוא שילוב אמיתי של דיסציפלינות שונות בחקר המוסר. גם כאן בהר הצופים מצאנו כי ישנם לא מעט תלמידי מחקר שעוסקים בהיבטים שונים של התנהגות מוסרית ותנאים המובילים להדרדרותה, אך מעט פעילות בין-מחלקתית ורב-תחומית.

במסגרת החברותא ניצור קבוצת עבודה משותפת שתעזור לכל אחד מהמשתתפים לקדם את עבודת המחקר האישית שלו. במסגרת הקבוצה נדון בהצעות המחקר שלנו ונכיר רעיונות חדשות הנוגעים לחקר המוסר ממגוון דיסציפלינות, וזאת תוך יצירת סביבה שתעודד כל אחד מאיתנו להתקדם במחקרים האישיים שלנו.

במפגשים הראשונים של הקבוצה נבחן את נושא המוסר במבט על, תוך היכרות ראשונית עם כמה גישות מחקר שונות וכלים לחקר התחום (כמו ניסויי מעבדה אל מול שימוש בסקר החברתי האירופאי). לאחר מכן, כל חבר בחברותא יקבל הזדמנות להציג את נושא המחקר שלו ולהעלות שאלות ספציפיות לדיון במסגרת המפגשים. אחד המפגשים יוקצה לסיור בכנסת ביחד עם המיזם "100 ימים של שקיפות".

ראשי הקבוצה:

חגי אלקיים, מדעי המדינה
 חן פונדק, פסיכולוגיה