סטטיסטיקה בייסיאנית במחקר במדעי החברה: שימוש לניתוח נתונים ולבניית מודלים חישוביים

בשנים האחרונות, עקרונות בייסיאניים (Bayesian) מקבלים מקום הולך וגובר במחקר בדיסציפלינות שונות. הסטטיסטיקה בייסיאנית צוברת מעריצים ומשתמשים רבים ככלי קוהרנטי לניתוח נתונים וצבירה שיטתית של ידע. במקביל, גובר השימוש בעקרונות בייסיאניים בתאוריות ומודלים רבים מתחומים שונים המנסים לתאר את האופן בו ידע, אמונות ותפיסות משתנות ומתעדכנות בתגובה למידע חדש. המטרה של החברותא היא להוות מסגרת בעל אופי פרקטי לחשיבה על האופן שבו סטטיסטיקה בייסיאנית ובניית מודלים בייסיאניים יכולים לתרום לדוקטורנטים מתחומי מחקר שונים.

מבוא

מבוא

בשנים האחרונות, עקרונות בייסיאניים (Bayesian) מקבלים מקום הולך וגובר במחקר בדיסציפלינות שונות. הסטטיסטיקה בייסיאנית צוברת מעריצים ומשתמשים רבים ככלי קוהרנטי לניתוח נתונים וצבירה שיטתית של ידע. במקביל, גובר השימוש בעקרונות בייסיאניים בתאוריות ומודלים רבים מתחומים שונים המנסים לתאר את האופן בו ידע, אמונות ותפיסות משתנות ומתעדכנות בתגובה למידע חדש. באופן מרתק, מודלים בייסיאניים מתארים מערכות מרמת הרשתות הנויורונליות במוח, דרך מערכות סנסומוטוריות ומערכות המתארות למידה ותפקודים קוגניטיביים נוספים, וכלה בתיאור של האופן שבו אמונות משתנות במרחב הפוליטי והחברתי. לצד היתרונות הרבים של השיטות הבייסיאניות, עומד חסרון מרכזי אחד – מדובר בשיטה יחסית מורכבת, המצריכה לימוד וחשיבה שונות מאלו שרוב החוקרים התרגלו לחשוב בהם.

המטרה של החברותא היא להוות מסגרת בעל אופי פרקטי לחשיבה על האופן שבו סטטיסטיקה בייסיאנית ובניית מודלים בייסיאניים יכולים לתרום לדוקטורנטים מתחומי מחקר שונים. לאחר מספר מפגשי מבוא תאורטי ומתמטי למודלים בייסיאניים, עיקר מפגשי החברותא יעסקו בשימוש הלכה למעשה במודלים בייסיאניים לטובת ניתוח נתונים ומודלים שיובאו על ידי משתתפי הקבוצה. החברותא מיודעת לדוקטורנטים מכלל הפקולטות עם דגש על מדעי החברה והרוח, שרוצים לרכוש את הכלים ואת האפשרות להשתמש במודלים בייסיאניים לטובת מחקרם האישי.

השתתפות בחברותא תדרוש ידע בסיסי בסטטיסטיקה ובהסתברות, ועדיפות לידע או מוכנות ללמוד את תוכנת R או Matlab, שמרכזות כיום את הדרכים הטובות ביותר להשתמש בסטטיסטיקה ומודלים בייסיאניים. בנוסף, בכל מפגש יתבקש אחד המשתתפים להביא שאלה תאוריה או נתונים אישיים, ולהיעזר בכלל חברי הקבוצה על מנת להבין כיצד לגשת לבעיה זו מהפרספקטיבה הבייסיאנית באופן הטוב ביותר. המפגשים יערכו באנגלית או עברית – לפי העדפת הדובר/ת באותו המפגש.

סיכום המפגשים, מצגות וחומרים נוספים

מפגש ראשון (17/11/2016, 14:30)

מספר משתתפים נוכחים: 8.

במהלך המפגש המשתתפים הציגו את עצמם ואת העניין המקצועי שלהם במודלים בייסיאיניים וסטטיסטיקה בייסיאנית. הוסכם כי החברותא תחולק לשני חלקים. חלק ראשון שיוקדש ללימוד משותף של העקרונות התאורטיים, המתמטיים והטכניים של סטטיסטיקה בייסיאנית, וחלק שני שיוקדש לטובת הצגות אישיות של המשתתפים. במהלך החלק הראשון המפגשים יהיו אחת לשבועיים (המפגש הבא נקבע ל1/12), ובמהלך החלק השני (החל מתחילת סמסטר ב') המפגשים יעברו למתכונת של פעם בחודש. 

שאר המפגש הוקדש לטובת הקדמה ראשונית בנושא סטטיסטיקה בייסיאנית, על עקרונותיה ויתרונותיה בהקשר של בניית מודלים קוגנטיביים ואחרים, ובהקשר של ניתוחים סטטיסטיים. ניתן למצוא את מצגת שהוצגה במפגש בלינק הבא:

קישור למצגת של הפגישה הראשונה

 

מפגש שני (01/12/2016, 14:30)

מספר משתתפים נוכחים: 11

המפגש הוקדש להקדמה פרקטית לשימוש בתוכנות הסטטיסטיות העדכניות ביותר לצורך ביצוע ניתוחים בייסיאניים. עברנו על האופן שבו בונים מודלים בייסיאניים פשוטים, ועל האופן בו מסתכלים על התוצאות של מודלים אלו. התפתחו דיונים סביב שאלות בנוגע ליתרונות של סטטיסטיקה בייסיאנית לעומת שיטות אחרות.

 

מפגש שלישי (22/12/2016, 14:30)

מספר משתתפים נוכחים: 8

המפגש נועד ללמידה פרקטית של אופן בניית המודלים בJAGS. במהלך המפגש בנינו יחד מספר מודלים סטטיסטיים בייסיאניים בR וJAGS. בנוסף, המשכנו לדבר על MCMC ועל האופן הנכון לבחון ולעשות דיאגנוסטיקה לתוצאות של מודלים בייסיאניים שנותחו באמצעות MCMC. המפגש נועד ונראה שגם הצליח להעביר את היישימות של סטטיסטיקה בייסיאנית

 

מפגש רביעי (05/01/2016, 14:30)

מספר משתתפים נוכחים: 7

במפגש עסקנו בפעם הראשונה במודלים בייסיאניים להבנת תהליכים קוגנטייביים ומוחיים שונים. הוצגו מספר מודלים בסיסיים בנוסף לדוגמאות לתהליכים קוגנטיביים אותם מודלים אלו יכולים להסביר.

Session 011001 KB
session2.pptx1.16 MB
session4.pptx1.28 MB

תוכנית המפגשים

תוכנית המפגשים

מפגש ראשון - 17/11/2016

המפגש יוקדש להכרות בין המשתתפים והמתעניינים בקבוצה, ולמבוא תאורטי על עקרונות בייסיאניים של הסקה ועדכון אמונות ותפיסות. נציג מבוא לאופן בו סטטיסטיקה ומודלים בייסיאניים כבר משתמשים במודלים שונים בתחומים שונים במדעי החברה. בין השאר נציג בקצרה מודלים המתארים תהליכים מוחיים; מודלים המתאים תפיסה ואינטגרציה של מידע ממקורות שונים; תאוריות המתארות את האופן שבו אנשים יוצרים אמונות לגבי העולם, את הרמה שבה הם בטוחים או ספקניים לגבי אמונות אלו, והאופן שבו אמונות אלו יכולות להשתנות; ולבסוף - ניתוחים סטטיסטיים של נתונים אמפיירים. 

 

מפגש שני - 01/12/2016

מפגש זה יוקדש לטובת מבוא פרקטי לשימוש בתוכנת R וJAGS לטובת בניית מודלים בייסיאניים. המשתתפים מתבקשים להגיע עם מחשב נייד עליו מותקנות התוכנות R, R-studio, JAGS (הוראות התקנה ישלחו בנפרד). נשתמש בתוכנות אלו לבנייה משותפת של מספר מודלים בייסיאניים בסיסיים. במהלך המפגש נציג את אופן השימוש בתוכנות בצורה איטית ומסודרת שתאפשר לכולם לעקוב. 

 

מפגש שלישי - 22/12/2016

המפגש יוקדש לטובת הצגת עקרונות מתקדמים יותר בסטטיסטיקה בייסיאנית (מודלים היררכיים, Shrinkage ועוד) ואופן יישומם בפועל בJAGS. בנוסף, נציג דוגמא מלאה לשימוש במודל בייסיאני לטובת ניתוח נתונים אמפיריים. יושם דגש על יתרונות הסטטיסטיקה הבייסיאנים לעומת שיטות אחרות (דחיית השערת האפס (NHST), רווחי סמך), עם דגש על האופנים בהם סטטיסטיקה בייסיאנית מאפשר אינטגרציה קוהרנטית יותר של מידע ממחקרים שונים, וגישה נוחה לרפליקציות.

 

מפגש רביעי - 05/01/2016

במפגש זה נעסוק ביתר פירוט בהתאמה של העקרונות הבייסיאניים לבניית מודלים חישוביים בתחומים שונים במדעי החברה. נציג מודלים בסיסיים המשמשים לתיאור מערכות דינמיות (לדוג' תנועה אנושית, תפיסה של סביבה דינמית, ועוד) ואת האופנים שבהם ניתן לעשות שימוש במודלים אלו בהקשרים ובתחומים שונים. בנוסף, נציג מודל תאורטי המתאר את האופן שבו מידע חדש או עדויות חדשות יוצרות עדכון עמדות (פוליטיות, או אחרות). 

 

מפגש חמישי - 19/01/2016

המפגש יעסוק בנושא של מודלים בייסיאניים היררכיים, וBayes factors. 

 

מפגש חמישי/שישי והלאה 

בכל אחד מהמפגשים הבאים, לפי לו"ז שיקבע במהלך הפגישות הראשונות, משתתפי הקבוצה יוזמנו להביא לדיון בקבוצה שאלה/נושא/נתונים אמפיריים מהמחקר האישי שלהם, ובמהלך המפגש הקבוצה תדון בנושא ותנסה לעזור לדוקטורנט המציג לגשת לבעיה בצורה מיטבית מהזוית הבייסיאינית. דוקטורנטים שאינם בטוחים לגבי האופנים שבהם מודלים בייסיאניים יכולים לתרום למחקרם, יוזמנו להציג את נושא מחקרם והבעיות הנוכחיות העומדות בפניהם, והקבוצה תדון בהצעות לאופנים שבהם מודלים בייסיאניים יכולים לתרום או להוות כיוון חדשני לחשיבה או ניתוח של שאלות המחקר של הדוקטורנט.

תאריכי המפגשים (טנטטיבי)

02/03/2016

30/03/2016

27/04/2016

25/05/2016

22/06/2016